Podľa tureckých médií mieria skupiny utečencov k hraniciam EÚ, Viktor Orbán reaguje

Zdroj: Euronews

Istanbul 28. februára (TASR) – Stovky migrantov prešli podľa tureckých médií v piatok na severozápad krajiny smerom k hraniciam s Gréckom a Bulharskom. Správy prišli po tom, ako vysokopostavený nemenovaný predstaviteľ Turecka povedal, že Ankara viac nebude brániť sýrskym utečencom v snahe dostať sa do Európy, píše v piatok agentúra Reuters.
„Nebudeme viac zatvárať dvere utečencom, ktorí si želajú ísť do Európy,“ povedal nemenovaný predstaviteľ tureckej vlády pre agentúru AFP.
Ako uviedol zdroj, tamojšia polícia, pobrežná stráž a príslušníci pohraničných bezpečnostných zložiek dostali rozkaz, aby utečencom nebránili pri prekračovaní pozemných hraníc a nezastavili ich ani počas plavby cez more.
Podľa správy tureckej tlačovej agentúry DHA v skupine, ktorá začala približne o polnoci smerovať k hraniciam medzi dvoma krajinami Európskej únie a tureckou provinciou Edirne, bolo okolo 300 migrantov vrátane žien a detí. V skupine sú podľa týchto informácií ľudia zo Sýrie, Iránu, Iraku, Pakistanu a Maroka.
Podľa tohto zdroja sa migranti zišli aj na pobreží západného Turecka v oblasti mesta Čanakkale s cieľom cestovať loďou na grécky ostrov Lesbos.
Agentúre Reuters sa nepodarilo bezprostredne potvrdiť tieto informácie ani to, kto sú títo ľudia a kam smerujú. Dôveryhodnosť videozáberov, ktoré odvysielala proturecká televízia, sa taktiež nepodarilo zatiaľ overiť.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa opakovane vyhrážal, že otvorí brány migrantom, aby išli do Európy.
Turecká televízia NTV odvysielala zábery s množstvom ľudí, ktorí s ruksakmi na pleciach kráčali cez polia. Informovala tiež, že utečenci sa pokúsili prekročiť hranicu do Bulharska, ale nebolo im to dovolené. Skupina sa neskôr údajne pokúsila prejsť cez hranice do Grécka.
Turecko vo štvrtok vyhlásilo, že pri útoku sýrskych vládnych síl v provincii Idlib na severozápade Sýrie vo štvrtok zahynulo 33 tureckých vojakov.
Reakcia Turecka súvisí s očakávaným príchodom utečencov z provincie Idlib na severozápade Sýrie.
V Turecku žije zhruba 3,7 milióna sýrskych utečencov. Na základe migračnej dohody, ktorú Turecko a EÚ uzavreli v roku 2016, poskytla EÚ Turecku miliardy eur s tým, že Ankara zamedzí prílivu migrantov do Európy.

Orbán v reakcii na správy z Turecka o utečencoch: Treba rátať s vlnou migrantov

Budapešť 28. februára (TASR) – Musíme rátať s migračnou vlnou, musíme rátať s pravidelnými útokmi na maďarské hraničné zábrany, reagoval v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na správy z Turecka, že krajina nebude sýrskym utečencom brániť v snahe dostať sa do Európy.
V rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió Orbán zdôraznil, že „treba chrániť maďarské hranice a Maďarov“. Podľa jeho vyjadrenia v prípade príchodu akejkoľvek migračnej vlny sú maďarské orgány pohraničnej stráže schopné ochrániť hranice.
Premiér dodal, že v tejto otázke už začali organizovať schôdzku predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorá sa bude konať ešte pred summitom Európskej únie, ktorá bude koncom marca.
Turecko už viac nebude brániť utečencom zo Sýrie v ich snahe dostať sa do Európy, vyhlásil podľa agentúry Reuters vo štvrtok jeden z vysokopostavených tureckých predstaviteľov.
Ako uviedol zdroj, tamojšia polícia, pobrežná stráž a príslušníci pohraničných bezpečnostných zložiek dostali rozkaz, aby utečencom nebránili pri prekračovaní pozemných hraníc a nezastavili ich ani počas plavby cez more.
Reakcia Turecka súvisí s očakávaným príchodom utečencov z provincie Idlib na severozápade Sýrie, kde prišlo od začiatku decembra minulého roka o život viac ako 300 civilistov a takmer milión obyvateľov bol vysídlený.

You may also like...