Koronavírus sa šíri po svete naďalej, počet obetí rastie

Zdroj: France24

Nový Zéland potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom

Wellington 28. februára (TASR) – Nový Zéland v piatok potvrdil prvý prípad výskytu nového typu koronavírusu. Ide o osobu – šesťdesiatnika, ktorá sa nedávno vrátila z Iránu. Informovalo o tom novozélandské ministerstvo zdravotníctva.
Podľa ministerstva prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 u tejto osoby potvrdili v piatok popoludní miestneho času. Pacient bol hospitalizovaný v nemocnici v Aucklande a členov jeho domácnosti umiestnili preventívne do izolácie, píše agentúra AP.
Pacient sa podľa úradov vrátil z Iránu lietadlom spoločnosti Emirates, ktoré pristálo na letisku v Aucklande. Úrady v tejto súvislosti vyzvali ďalších cestujúcich tohto letu, ktorí majú nejaké obavy o svoje zdravie, aby kontaktovali odborníkov v oblasti zdravotníctva.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová počas cesty do Sydney na stretnutie s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom potvrdila, že zmienená osoba bola pozitívne testovaná na koronavírus.
V Číne epidémia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vrcholila 2. februára a odvtedy slabne. Nový koronavírus sa rozšíril už do desiatok krajín na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Rozsiahle šírenie vírusu zaznamenali v Južnej Kórei, Taliansku či Iráne.

Bielorusko hlási prvý prípad nákazy novým koronavírusom

Moskva 28. februára (TASR) – Bielorusko zaznamenalo prvý prípad infekcie novým koronavírusom. Nakazeným je iránsky občan, informovala v piatok tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
„Radi by sme vás informovali, že testy vykonané 27. februára v Republikovom výskumnom a praktickom stredisku pre epidemiológiu a mikrobiológiu (RRPCM) potvrdili prítomnosť koronavírusu 2019-nCoV u jedného zo študentov z Iránu,“ uviedol na svojej webovej stránke bieloruský rezort zdravotníctva.
Pozitívne testovaný študent pricestoval do Bieloruska 22. februára z azerbajdžanského hlavného mesta Baku. „Pacient a osoby, ktoré sa s ním dostali do kontaktu, boli umiestnení do karantény v nemocnici pre infekčné choroby v Minsku. Zdravotný stav mladého muža je uspokojivý,“ dodalo ministerstvo.
Epidémia nového koronavírusu prepukla v čínskom meste Wu-chan, ekonomickej a priemyselnej metropole, koncom minulého roka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v súvislosti s epidémiou medzinárodný stav ohrozenia zdravia. Okrem Číny sa nový koronavírus vyskytol už v ďalších 50 krajinách sveta.
Podľa príslušných úradov sa v Číne nakazilo vyše 78.800 ľudí, z ktorých 2788 ochoreniu podľahlo. Čínskym lekárom sa podarilo vyliečiť najmenej 36.000 infikovaných osôb.

Island potvrdil prvý prípad nového koronavírusu

Rekjavík 28. februára (TASR) – Island potvrdil v piatok prvý prípad infekcie novým koronavírusom. Nakazeným je muž, ktorý sa nedávno vrátil zo severného Talianska. Informovala o tom agentúra AFP.
Pacienta, u ktorého prítomnosť vírusu, potvrdili v piatok popoludní, umiestnili do izolácie v univerzitnej nemocnici v hlavnom meste Reykjavík.
„Muž nie je vážne chorý, ale prejavujú sa uňho typické syptómy ochorenia COVID-19,“ uviedol vo vyhlásení islandský Úrad civilnej ochrany a zvládania mimoriadnych situácií.
Podľa agentúry DPA ide o štyridsiatnika, ktorý sa nedávno vrátil z lyžiarskeho strediska v severnom Taliansku. Nenavštívil pritom oblasti Talianska, považované za rizikové z dôvodu šírenia vírusu.
Islandské úrady sa momentálne snažia nájsť všetky osoby, ktoré mohli prísť s nakazeným do kontaktu.

Taliansko: Koronavírus si vyžiadal už 21 obetí; nakazených je 821 ľudí

Rím 28. februára (TASR) – Na 21 stúpol v piatok v Taliansku počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom, ktorý sa do najmenej 46 krajín rozšíril z Číny. Nákazu už talianske úrady potvrdili u 821 osôb. Informoval o tom webový portál The Local s odvolaním sa šéfa civilnej ochrany Angela Borrelliho.
Väčšina obetí koronavírusu SARS-CoV-2 boli podľa portálu The Local starší ľudia, z ktorých mnohí mali viac ako 80 rokov. Niektorí mali aj iné zdravotné problémy. Väčšinu úmrtí zaznamenali v regióne Lombardsko na severe krajiny.
Počet nakazených dosiahol v piatok v Taliansku 821 ľudí. Toto číslo zahŕňa aj približne 45 osôb, ktoré boli infikované, ale došlo u nich k úplnému uzdraveniu. Približne 64 pacientov je umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Najvyšší počet nakazených, 400, sa nachádza takisto v Lombardsku.
Taliansko má najvyšší počet úmrtí i nakazených zo všetkých európskych krajín.

Nemecko: Prípady koronavírusu sa objavili aj v Bavorsku, Hesensku či Hamburgu

Berlín 28. februára (TASR) – Šesť nemeckých spolkových krajín vo štvrtok nahlásilo spolu 22 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV. Okrem Severného Porýnia-Vestfálska a Bádenska-Württemberska pribudli aj Bavorsko, Hesensko, Hamburg a Porýnie-Falcko, ktoré oznámili prvé prípady. Informovali o tom denník Die Welt a agentúra Reuters.
Prvý prípad nákazy sa vo štvrtok vyskytol v Bavorsku – ide o muža z obvodu Mittelfranken, spresnil hovorca ministerstva zdravotníctva v Mníchove. Ten prišiel v Nemecku do kontaktu s Talianom, ktorého po návrate do vlasti pozitívne otestovali na koronavírus.
Takisto prvé prípady nahlásili nemecké úrady vo štvrtok v Hesensku a Hamburgu. Hesenským pacientom je osoba z okresu Lahn-Dill-Kreis; v Hamburgu sa nakazil zamestnanec detského oddelenia univerzitnej kliniky Hamburg-Eppendorf, uviedla nemocnica. Muž bol na dovolenke v severotalianskom meste Trident (Trento), odkiaľ sa vrátil v nedeľu. Momentálne je v stabilizovanom stave v domácej izolácii. V Porýní-Falcku otestovali pozitívne na koronavírus muža v meste Kaiserslautern.
V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko bol koronavírus diagnostikovaný ďalším 14 osobám. Okres Heinsberg a krajinské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok uviedli, že počet prípadov sa v tejto oblasti zvýšil na 20. Všetky novonakazené osoby sú v domácej karanténe, keďže si ich stav nemocničnú starostlivosť nevyžaduje.
V Bádensku-Württembersku sa infikovali ďalší štyri ľudia, ako zverejnilo tamojšie ministerstvo sociálnych vecí v Stuttgarte. Doterajší počet nakazených v tejto spolkovej krajine sa tak zvýšil na osem.
Od utorku večera je tak v Nemecku doposiaľ nakazených 32 ľudí. Vláda zriadila krízový štáb. Podľa ministra vnútra ide predovšetkým o zrušenie reťazcov nákazy, tak ako v rámci Nemecka, rovnako aj pri cestách do Nemecka.

You may also like...