Dotazník pre predsedov politických strán pred voľbami do NR SR

Minulý týždeň sme spustili kampaň, ktorej cieľom bolo získať jasné stanovisko predsedov politických strán ku kultúrno-etickým otázkam.

Viac ako 3200 našich podporovateľov sa rozhodlo podporiť našu kampaň a zaslali dotazník predsedom strán, ktoré od začiatku roka v prieskumoch verejnej mienky dosahujú nad 5%. Oslovili sme konkrétne tieto strany: KDH, Kotlebovci – ĽSNS, Oľano/KÚ/NOVA/Zmena zdola, PS/Spolu, Sas, Sme rodina, Smer-SD, SNS a Za ľudí.

Ak predseda nechcel alebo nevedel odpovedať za celú stranu, jednotliví kandidáti sa mohli vyjadriť sami za seba a poslať nám odpovede.

Odpoveď sme dostali dokopy od dvoch strán a jedného kandidáta. Ako prvé nám odpovedalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Následne poslal odpoveď Jozef Lukáč, ktorý kandiduje za stranu Sme rodina. Nakoniec sa vyjadrila Kresťanská únia (KÚ), ktorá je na kandidačnej listine Oľano/KÚ/NOVA/Zmena zdola.

Aká bola odpoveď?

Všetky prijaté odpovede na naše otázky boli kladné. Sme radi, že KDH, Jozef Lukáč a KÚ sa dokázali postaviť za naše hodnoty.

To znamená, že KDH, Jozef Lukáč (Sme rodina) aj KÚ sú: 

  • za zákaz potratov na voľné požiadanie,
  • proti Istanbulskému dohovoru,
  • proti zavedeniu inštitútu registrovaných/životných partnerstiev,
  • proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia,
  • proti zavedeniu eutanázie,
  • za zavedenie úradu osobitného vyslanca SR na ochranu náboženskej slobody,
  • za uzatvorenie zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí,
  • proti akejkoľvek ideológii, ktorá by šírila nenávisť alebo násilie na základe pohlavia, veku, náboženstva, národnosti, etnickej príslušnosti alebo sexuálnej orientácie.

A čo ostatní?


čerevená = strana/predseda odignoroval 3200 výziev na vyplnenie dotazníka
zelená = strana/kandidát poslali odpoveď a stotožnili sa s našimi hodnotami

Aby sme však boli spravodliví, je potrebné uviesť niektoré veci na správnu mieru.

KDH sa stotožnilo s našimi hodnotami ako celá strana. To znamená, že na 150 kandidátov sa môžeme spoľahnúť. Okrem toho za KDH kandiduje aj Miriam Kuzárová, oficiálne riaditeľka CitizenGO Slovensko.

Kresťanská únia má na kandidtáke Oľano/Nova/Zmena zdola 18 kandidátov. To však znamená, že až na 132 ostatných kandidátov sa spoľahnúť nemôžeme a niektorí sa verejne prezentujú ako liberáli.

Predseda Sme rodina neodpovedal a teda až na 149 kandidátov sa spoľahnúť nemôžeme.

Z toho vyplýva jednoduchý záver: KDH predstavuje z hľadiska našich hodnôt najmenšie riziko.

Hoci sa tešíme, že sa tieto subjekty prihlásili k našim hodnotám, mrzí nás, že ostatné strany našu výzvu odignorovali.

Dovoľte mi preto pridať pár komentárov.
Nie je až tak udivujúce, že koalícia Progresívne Slovensko/Spolu a Sloboda a solidarita neodpovedali, keďže sa tieto subjekty definujú ako liberálne a hodnotovo sa od konzervatívnej a kresťanskej politiky jasne odlišujú.

Predseda Za ľudí Andrej Kiska, predseda Igor Matovič Oľano/KÚ/NOVA/Zmena zdola Igor Matovič, predseda Sme rodina Boris Kollár majú na svojich kandidátkach aj liberálov aj konzervatívcov, a svojim poslancom nechávajú voľnú ruku pri hlasovaniach o kultúrno-etických témach.

Od Smeru-SD nemôžeme očakávať veľa, pretože vládne takmer nepretržite už 12 rokov a sám mohol v rokoch 2012-2016, kedy mal parlamentnú väčšinu, zmeniť zákon o potratoch, či zásadne prispieť k prorodinnej politike. Okrem toho Smer na národnej úrovni vystupuje čiastočne konzervatívne, no v Bruseli sa europoslanci hlásia ku ľavicovo-liberálnej kultúrno-etickej agende, ktorá porušuje subsidiaritu EÚ a obsahuje sexuálne nadpráva, či právo na potrat.

Od strán SNS a Kotlebovci-ĽSNS som očakával omnoho viac. Tieto strany sa uchádzajú o kresťanských a konzervatívnych voličov, preto by mali odpovedať na náš dotazník bez zaváhania.

Nechceme nikoho vydierať a pýtať sa, či daná strana odíde z vlády, ak… Našim cieľom bolo získať jasné verejné stanovisko k hodnotám. Sme si plne vedomí, že realizácia konkrétnych politík a úprav legislatívy je omnoho zložitejší proces a treba zvažovať mnohé okolnosti. Preto veríme, že KDH, KÚ a Jozef Lukáč (Sme rodina) budú konať rozumným a efektívnym spôsobom v NR SR, aby sme sa priblížili v praxi čo najviac ideálnemu stavu. 

Choďte voliť

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sú už túto sobotu 29.2. Je veľmi dôležité, či do poslaneckých lavíc zasadnú poslanci, ktorým záleží na ľudskej dôstojnosti a ochrane života, alebo takí, ktorí naše hodnoty ignorujú.

Rovnako je dôležité, aby hlas všetkých občanov túžiacich po väčšej ochrane nenarodeného života a rodiny bolo počuť v sobotných voľbách počuť. Nedeľné ráno a pre niektorých už sobotná noc, kedy sa dozvieme výsledky volieb, môžu byť plné nádeje na lepšiu politiku a spravodlivejšiu legislatívu.

Konferencia biskupov Slovenska v nedeľu vyzvala veriacich: “Politické ciele strán vždy konfrontujme s hodnotami evanjelia. Poďme voliť, a ako veriaci ľudia sa rozhodnime s veľkou dávkou zodpovednosti!

Nenechajme sa strhnúť heslami, ktoré hrajú na emócie. Odolajme sloganom, ktoré vyvolávajú pocity ohrozenia. Zachovajme si pokoj a zdravý rozum. Na tých, ktorí podnecujú nepriateľstvo, si dajme pozor. Rýchle a radikálne riešenia sú príťažlivé, no reálny život je zložitejší. Sme pútnici a cesta je náročná. Do cieľa však nevedú skratky, ale vytrvalosť. Ak chceme lepšie Slovensko, potrebujeme konštruktívne prístupy, ktoré majú skutočnú perspektívu.“

V CitizenGO sme sa pred voľbami snažili čo najviac uľahčiť Vám rozhodnutie, preto sme poslali dotazník s nemalými požiadavkami na politikov. Veríme, že pri volebnej urne sa Vám aj vďaka nám bude ľahšie rozhodovať podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia.

Matúš Hagara
v mene CitizenGO Slovensko

CitizenGO je komunita aktívnych občanov, ktorí sa snažia zabezpečiť rešpektovanie ľudského života, rodiny a našich slobôd po celom svete. Podporovatelia CitizenGO sa nachádzajú na celom svete. Náš tím pôsobí v 16 krajinách sveta, na 5 kontinentoch a v 12 jazykoch. Viac informácií o CitizenGO nájdete tu alebo nás sledujte na Facebooku.

You may also like...